Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaké známe skřítky

Skřítci jsou bytosti, které se vyskytují v mnoha zemích a kulturách po celém světě. Mají různé podoby, chování a schopnosti. Zde jsou některé ze známých typů skřítků a místa, kde se vyskytují:
 

1. Skřítek domácí
Skřítek domácí je drobná bytost, která se často vyskytuje v našich domech a bytech, kde si často si staví své vlastní domečky na skrytých místech. Aby všechna práce nebyla na něm, můžeme mu s tím pomoci. Pokud skřítkovi vytvoříme vhodné prostředí, může nám pomoci třeba s úklidem nebo najít ztracené věci. Skřítkové mají totiž vynikající smysly a dokáží najít cokoli, co se nám ztratilo. Navíc, když se o ně dobře staráme, mohou nám přinést štěstí do domácnosti a chránit nás před zlem.

I když skřítka domácího nemůžeme vidět, můžeme mu připravit domov v podobě speciálního místa v bytě/domě, kde bude mít svůj malý domeček a dostatek potravy. Miluje sladké pamlsky jako je med, oříšky nebo sušené ovoce. Pokud budeme hezky pečovat o jeho domeček, můžeme si být jisti, že nám bude vracet lásku tím, že bude chránit naše domácnosti a pomáhat nám při každodenních činnostech.
 

2. Skřítek zahradní
Skřítek zahradní se vyskytuje v zahradách i parcích a rád si na hezkých místech staví své malé domečky a úkryty. I když ho obvykle nemůžeme vidět, pomáhá zahradníkům s péčí o květiny a zeleninu. Když sami postavíme malý domeček a umístíme ho na vhodné místo, skřítek zahradní si ho určitě brzy najde. Aby se mu u nás dobře žilo, můžeme mu také postavit malé schůdky a cestičky. Skřítek zahradní je velmi vděčný, když se o něj staráme, tak se nám bohatě odvděčí.
 

3. Skřítek lesní 
Tento skřítek obývá lesy a lesnaté oblasti. Vyznačuje se zvláštními schopnostmi, jako je schopnost měnit barvu kůže, aby se sladil s okolním prostředím. Mnozí lidé věří, že lesní skřítci mohou pomoci chránit lesy před znečištěním a kácením. Pokud chcete pomoci lesnímu skřítkovi, můžete mu postavit malý domeček z přírodních materiálů, jako jsou klacky a kůry stromů. Dobře poslouží i mech. Potom mu můžete dotvořit vhodné prostředí, třeba malou zahrádku a cestičky. Pokud se o svého lesního skřítka budete starat, možná vám bude nosit štěstí a pomůže ochránit lesy.
 

4. Skřítek luční 
Skřítek luční je malý a křehký tvor, který obývá louky a pastviny. Jeho jasně zelené křídla mu umožňují létat a skrývat se před predátory. Skřítkové luční jsou známí svou láskou k rostlinám a květinám a pomáhají udržovat rovnováhu v ekosystémech lučních oblastí. Protože jsou velmi citliví na změny v prostředí, je důležité se o ně pečlivě starat a chránit jejich přirozené prostředí.
 

5. Skřítek horský
Horský skřítek obývá horské oblasti a je obvykle menší než ostatní skřítci. Má křídla, která mu umožňují létat vysoko v horách. Horský skřítek je také mimořádně dobrým ochráncem přírody. Pokud se k přírodě chováme s respektem a neznečišťujeme ji, může nám pomoci najít cestu a ochránit nás před nebezpečím. Když postavíme horskému skřítkovi malý domeček a pomůžeme mu udržovat horské prostředí čisté (například sběrem odpadků), budeme mít jeho ochranu a pomoc vždy po ruce.
 

6. Skřítek pouštní 
Tento skřítek obývá rozsáhlé pouštní oblasti a patří k nejodolnějším tvorům vůbec. Dokáže přežít v extrémních podmínkách, kdy je nedostatek vody a potravy. A navíc je velmi šikovný a dokáže se rychle pohybovat v písku. Mnozí lidé věří, že pouštní skřítkové jsou strážci pouště a pomáhají chránit toto unikátní prostředí. Pokud budeme k přírodě ohleduplní a nebudeme ji zbytečně ničit, může nám pouštní skřítek pomoci lépe pochopit tuto těžkou, ale zároveň krásnou oblast.
 

7. Skřítek polární
Skřítek polární obývá ledové krajiny a je přizpůsoben chladnému prostředí. Jeho bílá kůže mu umožňuje splývat s okolním sněhem a ledem. Polárníci věří, že skřítkové polární mohou být jejich ochránci a průvodci v ledových krajinách. Pokud se budou chovat k přírodě hezky a budou respektovat její zákony, skřítkové polární jim mohou pomoci najít cestu a přežít v těchto náročných podmínkách.


8. Skřítek poštovní
Skřítek poštovní se na našem území hojně vyskytoval dlouhá desetiletí. Pomáhal pošťákům doručovat dopisy s neúplnými nebo špatnými údaji v adresách a dohlížel na to, aby veškerá korespondence včas dorazila ke všem adresátům. Protože měl pro svou činnost dlouhodobě nevyhovující podmínky, přesídlil tento druh skřítka do okolních zemí a my můžeme už jen doufat, že se k nám v budoucnu zase vrátí.